واکسن آبله مرغان به چه افرادی توصیه می‌شود؟

واکسن آبله مرغان چیست؟

واکسن آبله مرغان در سال ۱۹۹۵ در آمریکا مورد تأیید قرار گرفت. از آن موقع، آمار مرگ و رجوع به بیمارستان برای بیماری آبله مرغان بیش از ۹۰ درصد کاهش یافته است. این واکسن شامل ویروس ضعیف شده سرخک و آبله مرغان است که برای استفاده در کودکان ۱ سال تا ۱۲ سال تأیید شده است. مؤسسات The Center for Disease Control and Prevention, CDC، The American Academy of Pediatrics, AAP و American Academy of Family Physicians, AAFP، این واکسن را برای کودکان توصیه کرده‌اند.

واکسن آبله مرغان از نوع واکسن‌های زنده ضعیف شده است یعنی ویروسی که عامل بیماری است در آزمایشگاه اصلاح یا ضعیف می‌شود تا ارگانیسمی ایجاد کند که باعث به وجود آمدن ایمنی در بدن شود البته بدون اینکه مریضی در بدن اتفاق بیفتد.

ده‌ها میلیون نمونه از این واکسن در آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است و مطالعات برای حصول اطمینان از عملکرد این واکسن ادامه دارد. در این مورد، عوارض جدی بسیار نادر هستند.

عوارض جانبی واکسن معمولاً خفیف هستند و شامل قرمزی، سفتی یا التهاب ناحیه‌ای که واکسن تزریق شده می‌شود. این عوارض در ۱۹% کودکان و ۲۴% بزرگسالان اتفاق می‌افتد (در تزریق دوم واکسن، این آمار کمی بیشتر است). درصد کمی از افراد دچار دانه‌های قرمز رنگی در اطراف ناحیه تزریق می‌شوند.

میزان تأثیر واکسن آبله مرغان

تقریباً همه کودکان (بیش از ۹۹%) بعد از دریافت دو دوز واکسن، نسبت به بیماری ایمن می‌شوند. در نوجوانان و بزرگسالان بعد از تزریق اول ۷۸% ایمنی و بعد از تزریق دوم ۹۹% ایمنی ایجاد می‌شود.

اگرچه بعضی از کودکان واکسینه شده (حدود ۲%) دچار آبله مرغان می‌شوند، به طور کلی بیماری آن‌ها بسیار خفیف است و بیمار تعداد کمتری دانه قرمز، تب کمتر و بهبودی سریع‌تری را تجربه می‌کند.

این واکسن در بیشتر مواقع از بروز شدید بیماری جلوگیری می‌کند. دریافت واکسن آبله مرغان به مراتب بهتر از ابتلا به خود بیماری است.

افراد مناسب برای دریافت واکسن آبله مرغان

واکسن آبله مرغان برای افراد زیر توصیه می‌شود:

  • همه کودکان زیر ۱۳ سال (یک بار در ۱۵-۱۲ ماهگی و بار دوم در ۶-۴ سالگی)
  • همه افراد بالای ۱۳ سال که دچار آبله مرغان نشده‌اند (دو بار با فاصله ۸-۴ هفته)

اگر فردی در زمان مشخص شده دوز واکسن را دریافت نکند باید در اولین مراجعه به دکتر، دوز را دریافت کند.

در حال حاضر ۹۰ درصد از بزرگسالان در مقابل ویروس آبله مرغان مصون هستند چرا که در گذشته به این بیماری دچار شده‌اند. اگر شما سابقه این بیماری را دارید، نیازی به انجام تست یا واکسیناسیون نیست مگر اینکه در جایی مشغول به کار باشید که سوابق بیماری و ایمنی شما نیاز باشد.

پرسش خود را مطرح نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *