واکسن آبله مرغان به چه افرادی توصیه نمی‌شود؟

69475668 - refusing drugs concept

بعضی از والدین به دنبال این هستند که فرزندشان در کودکی به این بیماری دچار شود. حتی به همین منظور مهمانی‌هایی با حضور افراد بیمار و فرزندشان تدارک می‌دهند. باور آن‌ها این است که فرزندشان در دوران کودکی که علائم بیماری آنقدر شدید نیست، دچار این بیماری شود.

بعضی از والدین نیز بر این باورند که یک چیز طبیعی (بیماری) بهتر از یک چیز ساختگی (واکسن) است یا اینکه ایمنی حاصل از خود بیماری بهتر از ایمنی حاصل از واکسن است.

اگر چه هنگامی که یک واکسن ایمن در دسترس است، والدین باید سود‌ها و زیان‌های ابتلا به بیماری را بسنجند. هیچ فردی نمی‌تواند تضمین کند که یک نفر دچار آبله مرغان خفیف یا شدید می‌شود. در حقیقت اکثر نمونه‌های شدید آبله مرغان در کودکانی که سالم هستند، اتفاق می‌افتد.

عوارض واکسن آبله مرغان

به دلیل اینکه واکسن از نمونه ضعیف شده اما زنده ویروس تهیه می‌شود، حدود ۱% از افراد واکسینه شده دچار نوع خفیف آبله مرغان می‌شوند که علائم آن شامل تعداد محدودی دانه قرمز بر روی پوست و بدون تب است. پس از این، افراد نسبت به انواع دیگر بیماری ناشی از این ویروس ایمن خواهند بود.

اگر چه انتقال ویروس از طریق واکسن بسیار نادر است اما احتمال آن وجود دارد. در ۵۵ میلیون باری که از این واکسن استفاده شده است ۵ مورد انتقال ویروس به افراد سالم گزارش شده که البته بیماری در این افراد بسیار خفیف بوده است.

واکسن آبله مرغان ممکن است باعث ابتلا به زونا شود. به نظر می‌رسد خطر احتمال ابتلا به زونا بعد از واکسینه شدن کمتر از خود ویروس و مبتلا شدن به آبله مرغان است. اکثر موارد ابتلا به زونا که از واکسن آبله مرغان بروز کرده‌اند، بسیار خفیف بوده و تبعات جدی برای بیمار نداشته‌اند.

افراد نامناسب برای دریافت واکسن آبله مرغان

افرادی که سیستم ایمنی ضعیف یا آلرژی شدیدی به ژلاتین و آنتی بیوتیک (neomycin) دارند نباید این واکسن را دریافت کنند.

افرادی که آلرژی شدیدی به دوز اول این واکسن داشته‌اند نباید دوز دوم را دریافت کنند.

زنانی که باردار هستند یا می‌خواهند باردار شوند نباید این واکسن را دریافت کنند.

اگر چه زنانی که در سن بارداری هستند و به این بیماری دچار نشده‌اند بهتر است این واکسن را دریافت کنند تا در دوران بارداری به بیماری آبله مرغان دچار نشوند.

پرسش خود را مطرح نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *