ویروس؛ عامل ایجاد تبخال تناسلی

HSV Positive - تبخال تناسلی

HSV Positive - تبخال تناسلی

ویروس تبخال تناسلی یا هرپس سیمپلکس چیست؟

هرپس سیمپلکس ویروسی از خانواده هرپس ویروس‌ها است. این ویروس‌ها زمانی که وارد بدن می‌شوند برای همیشه باقی می‌مانند. ۲ ویروسی که باعث بروز تبخال تناسلی می‌شوند، ویروس هرپس سیمپلکس نوع اول و نوع دوم هستند. بر اساس ناحیه‌ای که به ویروس آلوده‌شده است هر دو نوع ویروس می‌توانند باعث بروز علائم در ناحیه تناسلی، صورت، دست و انگشت شوند اما بقیه نواحی بدن به‌ندرت دچار بیماری می‌شوند.

نشانههای آلودگی به ویروس هرپس سیمپلکس

معمولاً دو تا چهارده روز بعد از اولین تماس، نشانه‌های تبخال تناسلی ظاهر می‌شوند. بیشتر بیماران طی ۴ یا ۵ روز دچار علائم بیماری می‌شوند اما بعضی افراد هیچ علائمی ندارند.

ممکن است فرد بعد از گذشت سال‌ها از زمان آلودگی، دچار این بیماری شود. این بدین معناست که بعد از یک دوره طولانی که فرد با همسر خود رابطه داشته است، این بیماری می‌تواند به‌یک‌باره ظاهر شود. به همین دلیل بروز تبخال تناسلی در یکی از زوجین، دلیل محکمی برای اثبات خیانت او نیست. حدود دو نفر از سه‌نفری که به بیماری آلوده می‌شوند، در مرحله آلودگی نشانه‌ای از بیماری ندارند.

انتقال ویروس تبخال تناسلی به سایر قسمت‌های بدن

به‌ندرت ممکن است فرد آلوده به بیماری تبخال در یک ناحیه خاص، قسمت‌های دیگر بدن خود را آلوده کند.

حتی وقتی فرد برای اولین بار دچار بیماری تبخال می‌شود، بیماری معمولاً فقط به یک ناحیه محدود می‌گردد. در بعضی افراد، بیماری دو ناحیه از بدن را آلوده می‌کند. برای مثال در یک فردی که دچار بیماری بر روی دست‌هایش است چون ممکن است برای فعالیت‌های جنسی از دست خود استفاده کند احتمال آلودگی ناحیه تناسلی نیز وجود خواهد داشت. اگر شما هم تجربه این بیماری را برای بار اول در بیش از یک ناحیه داشته‌اید احتمالاً متوجه این موضوع شده‌اید.

پرسش خود را مطرح نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *