بیماری زونا از ابتلا تا درمان

ابتلا به زونا

هر فردی که قبلاً دچار آبله مرغان شده باشد در معرض خطر ابتلا به زونا قرار دارد.

اکثر مردم در کودکی آبله مرغان گرفته‌اند: این بیماری یکی از رایج‌ترین بیماری‌ها در دوران کودکی است (آبله مرغان در بزرگسالی می‌تواند بسیار جدی باشد: علائم بیماری بسیار شدیدتر هستند).

زونا می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد ولی به طور معمول در افراد مسن دیده می‌شود. در سن ۸۵ سالگی، ۶۰ درصد از مردم حداقل یکبار زونا را تجربه کرده‌اند. این آمار یک چهارم مجموع افرادی است که به اختلال عصبی ناشی از ویروس هرپس مبتلا شده‌اند.

افرادی که آبله مرغان نگرفته‌اند در معرض خطر ابتلا به زونا نیستند (بعضی افراد مبتلا به زونا ادعا می‌کنند که هیچوقت آبله مرغان نگرفته‌اند این بدان معناست که یا آبله مرغان آن‌ها خفیف بوده که متوجه آن نشده‌اند یا اینکه یادشان نمی‌آید که آبله مرغان گرفته‌اند).

درمان زونا

معمولاً اگر درمان تخصصی در طول ۷۲ ساعت اولیه بیماری صورت گیرد، از شدت علائم بیماری کاسته می‌شود. بسیار مهم است که به محض اطلاع از وقوع بیماری به دکتر متخصص مراجعه شود تا به سرعت درمان زونا آغاز شود.

زونا بدون درمان نیز بهبود می‌یابد اما نمی‌توان گفت که علائم فرد چه مقدار پیشرفت خواهند داشت یا بیماری چه مدت به طول می‌انجامد.

برای بهبودی خود می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

  • نواحی ملتهب را تمیز کنید اما از صابون‌های با اسانس شیمیایی استفاده نکنید. همچنین از تماس بیش از حد با ناحیه و مالیدن زیاد آن بپرهیزید چرا که سرعت بهبودی را کاهش می‌دهد.
  • بعضی از افراد متوجه شده‌اند که استفاده از یخ و قرار دادن آن بر روی نواحی ملتهب آرامش بخش است اما یخ باید به صورت کامل در کیسه قرار داده شود و از تماس مستقیم آن با پوست جلوگیری شود (ترجیح این است که یخ را داخل کیسه قرار داده و حوله‌ای دور کیسه بپیچید و از آن استفاده کنید).
  • همچنین می‌توانید از لوسیون شستشو برای پوست‌های خشک استفاده کنید.
  • لباس‌های آزاد بپوشید و سعی کنید از لباس‌هایی با الیاف طبیعی استفاده کنید.
  • افرادی که دچار این بیماری می‌شوند، اشتهایشان را برای غذا خوردن از دست می‌دهند اما بسیار مهم است که مواد معدنی و مغذی به بدن برسد تا روند بهبودی تسریع شود. اگر بیمار نمی‌تواند غذا میل کند، نوشیدن سوپ و نوشیدنی‌های پروتئینی توصیه می‌شود.
  • استفاده از داروهای ضد ویروس مناسب که می‌تواند شدت علائم و طول بیماری را کاهش دهد

پرسش خود را مطرح نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *