سؤالات رایج در مورد زونا

 1. آیا زونا در داخل چشم هم بروز پیدا می‌کند؟

بیماری زونا به ندرت در چشم بروز پیدا می‌کند. در این شرایط باید با داروهای ضد ویروسی درمان شود. چرا که اگر درمان تخصصی انجام نشود ممکن است چشم آسیب ببیند.

 1. اختلال عصبی پیشرفته ویروس هرپس چگونه احساس میشود؟

اختلال عصبی پیشرفته ویروس هرپس می‌تواند به صورت خارش، التهاب، سوزش، حساسیت زیاد، بی‌حسی و زخم شدن احساس شود اما برای ساده سازی متن از کلمه «درد» استفاده می‌کنیم.

 1. اختلال عصبی پیشرفته ویروس هرپس چه موقع اتفاق می‌افتد؟

این اختلال ممکن است به عنوان علائم جانبی زونا در مراحل حاد شروع شود و به مدت چند هفته، چند ماه یا حتی چند سال ادامه پیدا کند. همچنین ممکن است این اختلال چند هفته یا چند ماه بعد از زونا اتفاق بیفتد.

 1. اختلال عصبی پیشرفته ویروس هرپس چرا اتفاق می‌افتد؟

اختلال پیشرفته ویروس هرپس زمانی اتفاق می‌افتد که ویروس آبله مرغان در زمان شیوع زونا، به اعصاب فرد آسیب بزند و عملکرد اعصاب مختل شود. این اتفاق به صورت کاهش حساسیت معمول بدن ظاهر می‌شود اما ممکن است سیستم اعصاب مرکزی و نخاع نیز دچار اختلال شوند. احتمال وقوع این اختلال با افزایش سن افراد مبتلا به زونا، افزایش می‌یابد.

 1. آیا اختلال عصبی پیشرفته ویروس هرپس یک مشکل شایع است؟

حدود یک نفر از هر چهار نفر مبتلا به بیماری زونا، دچار اختلال عصبی پیشرفته ویروس هرپس می‌شود.

 1. چگونه می‌توان اختلال عصبی پیشرفته ویروس هرپس را درمان کرد؟

مسکن‌های معمولی تأثیر کمی بر روی این اختلال دارند. اگر بیمار تحت درمان با برنامه‌هایی که در ادامه آورده شده است، درد بسیار زیادی داشت باید از دکتر خود برای دریافت مسکن‌های قوی‌تر نسخه بگیرد.

 • Amitriptyline معمولاً برای این اختلال استفاده می‌شود. این دارو صرفاً درد را کاهش می‌دهد.
 • Anti-epileptic drugs که تحقیقات نشان داده است این داروها درمان مؤثری برای این اختلال هستند.
 • استفاده از داروهای ضد ویروس مناسب می‌تواند طول بیماری را کوتاه‌تر کرده، درد بیمار را بهبود بخشیده و احتمال اختلال عصبی پیشرفته را کاهش دهد.
 1. مسکن‌های قوی بر روی اختلال عصبی پیشرفته ویروس هرپس چه تأثیری دارند؟

اگر اختلال عصبی پیشرفته ویروس هرپس در فردی بسیار شدید باشد و درمان‌های ذکر شده در بالا به اندازه کافی تأثیر نداشته باشند، دکتر متخصص می‌تواند مسکن‌های قوی‌تری را برای یک دوره کوتاه تجویز کند.

 1. آیا واکسنی برای جلوگیری از زونا وجود دارد؟

از سپتامبر سال ۲۰۱۳ واکسن خاصی برای زونا ارائه شد. این واکسن برای واکسینه شدن افراد مسن بر اساس سن آن‌ها برنامه‌ریزی شد.

از سال ۲۰۱۶، واکسن زونا برای افرادی که بالای ۶۰ سال دارند در دسترس است.

پرسش خود را مطرح نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

>