راه‌های درمان تبخال لب و صورت

در بعضی موارد، وقتی برای اولین بار فرد دچار بیماری تبخال می‌شود ممکن است در کنار تاول لب، زخم‌هایی در دهان یا گلوی او ایجاد شود. تب و علائم آنفلوانزا نیز می‌تواند اتفاق بیفتد. جهت درمان باید تمامی این موارد در نظر گرفته شود.
یکی از درمان‌های تبخال لب و صورت که بتوان از داروخانه‌ها تهیه کرد، استفاده از داروهای ضد ویروس است که می‌تواند شدت و طول دوره بیماری را کوتاه کند.
برای تبخال لب و صورت، به ندرت درمان تخصصی ضرورت می‌یابد اما توجه به نکات زیر حائز اهمیت است:

  • در موارد نادر، تبخال صورت ممکن است یک چشم را آلوده کند (نه هر دو چشم). این آلودگی در زمان عود مجدد ویروس رخ می‌دهد (بعد از آلودگی قبلی). اگر چشم دچار سوزش، زخم یا قرمزی شود، چشم پزشک می‌تواند علت را شناسایی کند و اگر مشکل، ویروس هرپس سیمپلکس باشد بیمار باید به بیمارستان چشم پزشکی مراجعه کند.
  • افراد بسیار کمی مدام دچار تبخال لب و صورت می‌شوند. در این شرایط قرص‌های ضد ویروس می‌توانند توسط دکتر تجویز شوند.
  • اگر زن دچار تبخال تناسلی شود احتمال انتقال بیماری از زن به مرد کمتر از انتقال بیماری از مرد به زن خواهد بود. لذا در این حالت زن باید شریکش را از موضوع باخبر کند.
  • افرادی که قسمت‌هایی از پوست آن‌ها آسیب دیده است (مانند افرادی که اگزما دارند) باید در طول اولین آلودگی خود به ویروس، بسیار مراقب پوست خود باشند چرا که بیماری ممکن است در تمامی سطح آسیب دیده پوست گسترش یابد.
  • افرادی که به دلایلی سطح ایمنی بدن آن‌ها پایین است (استفاده از داروهای ضد سرطان و داروهای پیوند اعضا) ممکن است برای جلوگیری از تبخال لب و صورت نیاز به درمان تخصصی داشته باشند.
  • نوزادان نباید در معرض خطر ابتلا به ویروس قرار گیرند. اگر شما تبخال لب و صورت دارید، نوزادان را نبوسید.

پرسش خود را مطرح نمایید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *